St. Gallen, dne, 25. maja 2021. Umirajoče rastline, posušeno grmičevje ter sadike dreves, pogosto kažejo na okužbo z voluharji. V isto družino voluharjev spadajo navadna voluharica, poljska voluharica in gozdna voluharica. Če se na te vrste ne spoznate, je med njimi zelo težko razlikovati. Če voluharji gnezdijo na vrtovih ali poljih, se hitro razmnožijo in jih je težko iztrebiti. Torej, kaj lahko storite, glede teh nadležnih glodavcev? Najučinkovitejša in ekološka rešitev je preventiva s pomočjo uporabe zvočnih odganjalcev ter pasti za voluharje.
Razmnoževanje in širjenje voluharjev
Za učinkovit nadzor nad voluharji, je potrebno razumeti kako živijo. Glodavci se pozimi ne razmnožujejo, veliko jih pogine, zato jih je posledično spomladi najmanj. Voluharji se razmnožujejo od marca do oktobra, ko nastopijo višje temperature in razcvet narave. V tem obdobju skotijo tri do štirikrat, s povprečno petimi mladiči. Tako je lahko na polju poleti navadna populacija voluharjev že več kot 500 živali na hektar. Do takrat pa je nadzor mogoč v omejenem obsegu. Najbolj problematična so obrobna območja obdelovalnih površin, polja in vrtovi z visoko in gosto vegetacijo, saj tam voluharji ostanejo nemoteni in jih plenilci ter ljudje skorajda ne opazijo. Če populacije voluharjev ne boste takoj opazili, in tega nadzorovali, vam lahko uničijo celoten letni pridelek.
Monitoring oz. spremljanje – pravočasno odkrivanje okužb z voluharji
Da se populacija voluharjev nebi tako hitro povečala, jo je potrebno prepoznati zelo hitro in takoj ukrepati. Zaradi tega je priporočljivo spomladi na obrobnih območjih neobdelanih polj in vrtov postaviti pasti in jih tako zaščititi. Na vrtu med obrobna območja spadajo grmičevje, žive meje, itd., na njivi ali obdelovalnih površinah so to obrobe polj, majhne gozdne površine, itd. Od tam se voluhar razširi na uporabna oziroma obdelovalna območja, kjer so nasajene sadike ali pridelki. Voluharji tudi občasno uporabljajo rove, ki so jih izkopali krti, in skozi te rove dosežejo korenine rastlin ter jih pojejo.
Odženite krte in voluharje
Za zaščito kmetijskih zemljišč in vrtov ter za zaščito krtov in voluharjev, je priporočljiva uporaba odganjalcev za glodavce. Ti oddajajo zvok in vibracije, ki motijo živali. Vendar pa če voluharjem ni na voljo nobenega drugega prostora za naselitev, se bodo teh zvokov in vibracij navadili. Glede na proizvajalca se odganjalci razlikujejo po vplivu in učinkovitosti naprave. Kakovostno švicarsko podjetje SWISSINNO ponuja nepremočljiv Solarni odganjalec krtov in voluharjev z zelo velikim območjem delovanja, to je radij 650 m2 in solarno ploščo, ki polni baterije naprave, s čimer zagotavlja 24-urno zaščito.
Nadzorne metode brez strupa ali kemikalij
Uporaba strupenih vab ali strupenih plinov za zatiranje škodljivcev je vse bolj kritizirana, saj te snovi ogrožajo tudi živali. Za zatiranje voluharjev je na voljo vse manj odobrenih kemičnih sredstev. Na ekoloških kmetijah in ekoloških obdelovalnih površinah so strupi prepovedani. Ubijanje krtov je v Nemčiji in Avstriji prepovedana, zato je v tem primeru edina možnost, da jih odženemo z zvokom in vibracijami. V vseh drugih državah EU je krte mogoče loviti. SWISSINNO Past za krte Supercat je idealna rešitev za to. Za nadzor nad voluharji, pa je potrebno pasti preventivno nastaviti že spomladi. V nasprotnem primeru, populacije voluharjev lahko narastejo toliko, da ni več mogoče slediti nadzoru in praznjenju pasti za voluharje. To velja še posebej za velika polja in njive, saj je na vrtu situacija običajno veliko lažja in obvladljiva. Pasti, kot je Voluharica Supercat, lahko vstavite neposredno v tunele, ki jih uporabljajo voluharji. Ne glede na to, za kakšno vrsto voluharja gre, je Voluharica Supercat idealna za njihov ulov in takojšnje ubijanje. Past deluje brez strupa in ne zahteva nobene vabe.
Naravne in trajnostne rešitve za zatiranje škodljivcev
SWISSINNO se ne zanaša le na lovljenje voluharjev in krtov, temveč na inovacije in sodobno tehnologijo, brez uporabe kemikalij in strupov. Razviti so tudi izdelki za zatiranje drugih škodljivcev, kot so podgane, miši, kune, insekti ali polži, ki delujejo v sožitju z naravo, ter so okolju prijazni in hkrati zelo učinkoviti. Cilj je zaščititi območja, ki jih uporabljajo ljudje, hkrati pa ohraniti ekološko ravnovesje in prihraniti nepotrebno trpljenje živali. Stalni razvoj in izboljševanje izdelkov za zatiranje škodljivcev omogoča trajnostne rešitve in je v skladu z veljavnimi ekološkimi standardi in z zakonom za zaščito živali.
Contact
SWISSINNO SOLUTIONS AG
Rosenbergstrasse 22
9000 St Gallen
Switzerland
T + 41-71-223 4016
F + 41-71-223 4024
info@swissinno.com
https://www.swissinno.com
SWISSINNO SOLUTIONS AG
Rosenbergstrasse 22
9000 St Gallen
Switzerland
T + 41-71-223 4016
F + 41-71-223 4024
info@swissinno.com
https://www.swissinno.com